Admin

Our Staff

Office Staff

Krista-Barton-Arnold, Principal
Brittney Church, Assistant Principal 
Marica Mills, Registrar
Sabra Mullis, Secretary
Kathleen Beazley , Office Manager/Bookkeeper
Michelle Garner , Technology Support Technician
Michael Carden , Security

Clinic

Terri Copeland, Nurse

Pre-Kindergarten

Michelle Schoemaker, Rm04, ext.52321
Tiffany Foley, Rm05, ext.52322

Kindergarten

Richlan Barger, Rm03, ext. 52320
Sydney Davis, Rm06, ext. 52323
Amy Ellison, Rm07, ext. 52324
Shannon Stoner, Rm10, ext. 52327
Amanda Rivera, Rm11, ext. 52328

First Grade

Lauren Babauta, Rm08, ext.52325
Sharon McPherson, Rm09, ext.52326
Penny Friedman, Rm12, ext.52329
Kimberly Ellis, Rm13, ext.52330
Rebecca Robbins, Rm14, ext.52331

Second Grade

Martha Patterson, Rm15, ext.52332
Frankie Atkins, Rm19, ext.52336
Beth Clark, Rm20, ext.52337
Lisa Marler, Rm21, ext.52338
Christy Dixon, Rm22, ext.52339

Third Grade

Jeff Adkins, Rm17, ext.52334       
Melissa Smith, Rm18, ext.52335
Catherine Beirne, Rm24,ext.52341
Michelle Jones, Rm25, ext.52342
Reneka Evans, Rm26, ext.52343

Fourth Grade

Annie Haines, Rm27, ext.52344
Meghan Sevier, Rm28, ext.52345
Theresa Britt, Rm29, ext.52346

Fifth Grade

Beth Byrum, Rm30, ext.52347
Kim Alvers, Rm33, ext.52350
Jeff Ballowe, Rm34, ext.52351

Special Education

Heather McDonald, Rm23, ext.52333
Christina Hutchins, Rm24, ext.52341
Pryce Murphy, Rm36, ext.52353
Crystal Massenburg (SEC), Rm38, ext.52355
Nicole Boggs (SLI), Rm36, ext.52353

Resource Specialists

Susan Owens, Art, ext.52316
Gisele Bullock, Music, ext.52354
Joshua Poe, Strings, ext.52317
Brigette Arlaud, LMS, Lib, ext.83299
Julie Byers, ITS, Rm35, ext.52352
Casey Hughes, PE, ext.52356
Elizabeth Rojas, RRS, Rm14, ext.52331
Lisa Mungin, Title I RR, 16, ext.52333
Laura Ross, PALS, Rm16, ext.52333
Diane Frazier, PALS, Rm16, ext.52333
Jessica Anderson, Lib, ext.52313
Shannon Pearson, ESL, Rm36, ext.52353
Jeanne Miesse, GRT, 
Meghan Mosher, Math, P4
Regina Hargrove, Title I Math, P4
Annie Gray, Counselor, Rm1, ext.52318

Teacher Assistants

Chris Stover (Gen.Asst), Rm35, ext.52352
Kristie Osborne (K), Rm03, ext.52320
Stephanie Pona, Rm07, ext.52321
Bernice Hamilton, Rm05, ext.52322
Kiomara Tejada, (K), Rm04, ext.52323
Tamia Nappier (K), Rm06, ext.52327
Ginger Sybers (K), Rm10, ext.52324
Lori Jensen, (K), Rm11, ext.52328
Lina Bagley (TA) Rm38 ext.52333
Joyce Crim (TA), Rm38, ext.52333
Jennifer Wright (TA), Rm24, ext.52341
Beverly Brown, (TA)
Yvonne Henderson (PE), Gym, ext.52382
Antonio Lewis, (PE), Gym, ext.52382
Jennifer Wilhite (PE), Gym, ext.52382
Khadijah Kelly (Gen.Asst) Rm1, ext.52318

Custodial Staff

My Pham, (Head Day) 83302

Cafeteria Staff

Laurie Montoya (Monitor)
Cheryl Rogers
 (Manager), 83289
Melody Cole
Marilyn Kelly
Resa Palmer