Admin

Our Staff

Office Staff

Krista-Barton-Arnold, Principal
Brittney Church, Assistant Principal 
Marica Mills, Registrar
Sabra Mullis, Secretary
Kathleen Beazley , Office Manager/Bookkeeper
Michelle Garner , Technology Support Technician
Michael Carden , Security

Clinic

Terri Copeland, Nurse

Pre-Kindergarten

Michelle Schoemaker, Rm04, ext.52321
Tiffany Foley, Rm05, ext.52322

Kindergarten

Richlan Barger, Rm03, ext. 52320
Sydney Davis, Rm06, ext. 52323
Amy Ellison, Rm07, ext. 52324
Shannon Stoner, Rm10, ext. 52327
Martha Patterson, Rm11, ext. 52328

First Grade

Lauren Babauta, Rm08, ext.52325
Sharon McPherson, Rm09, ext.52326
Penny Friedman, Rm12, ext.52329
Jenna Riegel, Rm13, ext.52330

Second Grade

Frankie Atkins, Rm19, ext.52336
Christine Dalton, Rm20, ext.52337
Lisa Marler, Rm21, ext.52338
Christy Henderson, Rm22, ext.52339

Third Grade

Jeff Adkins, Rm17, ext.52334       
Melissa Smith, Rm18, ext.52335
Michelle Jones, Rm25, ext.52342
Reneka Evans, Rm26, ext.52343

Fourth Grade

Amanda Rivera, Rm27, ext.52344
Meghan Sevier, Rm28, ext.52345
Theresa Britt, Rm29, ext.52346

Fifth Grade

Beth Byrum, Rm30, ext.52347
Kim Alvers, Rm33, ext.52350
Jeff Ballowe, Rm34, ext.52351
Annie Haines, Rm32, ext.52349

Special Education

Heather McDonald, Rm23, ext.52333
Christina Hutchins, Rm24, ext.52341
Pryce Murphey, Rm38, ext.52355
Crystal Massenburg (SEC), Rm38, ext.52355
Nicole Boggs (SLI), Rm36, ext.52353

Resource Specialists

Susan Owens, Art, ext.52316
Gisele Bullock, Music, ext.52354
Joshua Poe, Strings, ext.52317
Brigette Arlaud, LMS, Lib, ext.83299
Jason Niehoff, ITS, Lib, ext.83297
Casey Hughes, PE, ext.52356
Elizabeth Rojas, RRS, Rm14, ext.52331
Lisa Mungin, Title I RR, 16, ext.52333
Laura Ross, PALS, Rm16, ext.52333
Diane Frazier, PALS, Rm16, ext.52333
Jessica Anderson, Lib, ext.52313
Katie Clark, ESL, Rm36, ext.52353
Jeanne Miesse, GRT, P2, 
Meghan Mosher, Math, P3, 
Mary Clifford, Math, P3, 
Annie Johnson, Counselor, Rm40, ext.83292

Teacher Assistants

Chris Stover (Gen.Asst), Rm01, ext.52318
Kristie Osborne (K), Rm03, ext.52320
Stephanie Pona, Rm04, ext.52321
Bernice Hamilton, Rm05, ext.52322
Heather Eure (K), Rm07, ext.52323
Rose Witt (K), Rm10, ext.52324
Tamia Nappier (K), Rm06, ext.52327
Lina Bagley (K), Rm11, ext.52328
Jennifer Wright (TA), Rm24, ext.52341
Ginger Sybers (TA), Rm38, ext.52333
Joyce Crim (TA), Rm38, ext.52333
Yvonne Henderson (PE), Gym, ext.52382
Jennifer Wilhite (PE), Gym, ext.52382

Custodial Staff

My Pham, (Head Day) 83302
Alonzo Bullock, (Head Night)

Cafeteria Staff

Laurie Montoya (Monitor)
Cheryl Rogers
 (Manager), 83289
Melody Cole
Marilyn Kelly
Bonnie Bentzen